Fundusz inwestycyjny- co powinieneś wiedzieć

Fundusz inwestycyjny jest to swego rodzaju instytucja zajmująca się zbiorowym inwestowaniem. Do jej głównych zadań należy między innymi lokowanie powierzonych mu przez nas środków w różne instrumenty dostępne na rynku finansowym.

Komu powierzyć swoje środki

Aktualnie na terenie Polski, jedynymi podmiotami uprawnionymi do rozporządzania funduszami (mowa tu o inwestowaniu) są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Są to zazwyczaj spółki akcyjne, których właścicielami są duże renomowane instytucje np. banki.

Jak wygląda proces inwestowania

Pieniądze, które chcemy powierzyć funduszowi inwestycyjnemu, są przeliczane na tzw. jednostki. Są one podstawą do uczestnictwa w dochodach, jakie wypracował fundusz. Ten rodzaj inwestowania jest bardzo bezpieczny, ponieważ w każdej chwili możemy zażądać ich wykupienia przez fundusz. Wartość jednostek zależy od aktualnej wyceny, która wykonywana jest codziennie na podstawie notowań instrumentów finansowych. Informacje o nich można znaleźć w prasie codziennej, na stronach funduszy inwestycyjnych lub na serwisach specjalistycznych.

Zanim się zdecydujesz

Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu, musimy zastanowić się nad pewnymi aspektami:

1.png
Źródło: https://www.bphtfi.pl/klienci-indywidualni/jak-inwestowac/jaki-fundusz-wybrac/

Oraz odpowiedzieć na następujące pytania:

Czy warto inwestować

Fundusze inwestycyjne zapewniają efektywność inwestycji oraz płynność- czyli szybki dostęp do naszych pieniędzy. Dodatkowo jest to jedna z najbardziej popularnych form inwestowania na świecie. Osoby, które zajmują się twoimi funduszami to specjaliści, którzy dodatkowo są wspierani przez grupę analityków i ekspertów w danej dziedzinie.
Im młodsi jesteśmy tym lepiej radzimy sobie z ryzykiem inwestycyjnym, dlatego warto już dziś zastanowić się nad inwestycją, która zapewni nam lepszą przyszłość.

 
1
Kudos
 
1
Kudos